Czy pozłacana biżuteria się ściera?

Jednym z elementów ładnej, przemyślanej stylizacji bardzo często jest biżuteria. Wystarczy jeden dodatek, aby całość nabrała charakteru i takiego wyrazu, jaki sobie życzymy. Złoto i srebro to szlachetne kruszce i biżuteria z nich wykonana zawsze robi dobre wrażenie, o ile jest dopasowana do looku. Może być wykorzystywana zarówno w eleganckim wydaniu, jak i casualowym.

Nie każdego jednak stać na drogie dodatki, zwłaszcza złoto. Znakomitą alternatywą jest zatem biżuteria pozłacana. Prezentuje się świetnie i nie odbiega wyglądem o tej, która w całości wykonana jest ze szlachetnego materiału. Dlatego wiele kobiet sięga po pozłacane dodatki. Zwłaszcza wtedy, gdy lubimy nosić je na co dzień, wiemy, że wystarczy zamiennik w nieco tańszym wydaniu. Pojawiają się jednak obawy o to, czy biżuteria pozłacana jest trwała i przede wszystkim – czy się nie ściera. Odpowiemy sobie na to pytanie oraz, przy okazji, podamy sposoby na to, by zawsze prezentowała się tak dobrze w jak dniu, kiedy została kupiona.

Działanie wody

Pierwsze pytanie, dotyczącej biżuterii pozłacanej, dotyczy tego, czy woda ma na nią negatywny wpływ. Sama w sobie nie jest ona jakoś specjalnie szkodliwa. Jedynie sprawia, że biżuteria traci swój blask. Z tego powodu, jeżeli nosimy pierścionki pozłacane, warto zdejmować je do mycia rąk. Podobnie z innymi akcesoriami – wchodząc pod prysznic lepiej je zdjąć. Jednak tym, co naprawdę działa negatywnie na biżuterię pozłacaną, są wszelkie kosmetyki. Mydło, szampon, perfumy – negatywnie wpływają na jej stan. Powierzchnia biżuterii zaczyna przez nie czernieć, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Poza tym, kosmetyki sprawiają, że pokrycie ze złota zmywa się i ściera podczas mycia, przez to tracimy to, na czym nam zależało.

Przechowywanie

Istotne jest również to, w jaki sposób przechowujemy pozłacaną biżuterię. Po pierwsze – trzeba jak najbardziej ograniczyć dostęp powietrza, aby powierzchnia ze złota nie utleniała się. Po drugie – każdy element biżuterii powinien być zapakowany osobno. Nie wrzucamy wszystkich naszyjników, pierścionków i kolczyków do jednego woreczka bądź szkatułki. Dlaczego? Po prostu będą ocierać się jedne o drugie, co wpłynie na szybsze zdarcie złota z ich powierzchni. Oprócz foliowych woreczków odpowiednie będą również te wykonane z materiałów tekstylnych.

Czyszczenie

Tutaj pojawia się kwestia czyszczenia. W jaki sposób czyścić pozłacaną biżuterię, aby nie ścierała się i długo wyglądała dobrze? Powszechnie znanym sposobem jest mycie biżuterii pastą do zębów. Mimo, iż to popularna metoda, nie jest zbyt dobra. Otóż pasta do zębów ma w składzie środek ścieralny. Dzięki niemu zęby są bielsze. Natomiast w przypadku biżuterii, sprawia on, że powierzchnia ze złota się ściera. Z pewnością nie to powinno się dziać podczas efektywnego czyszczenia. Po jaki środek zatem najlepiej sięgnąć? Warto udać się do salonu jubilerskiego i nabyć specjalny płyn przeznaczony do tego typu powierzchni. Dba on o wygląd biżuterii, nie ścierając jej, jednocześnie nadając połysk.