Jak czyścić biżuterię sztuczną?

Po biżuterię sztuczną sięgamy z oszczędności, ale również wtedy, gdy po prostu jest ona dla nas wystarczająca. Często trudno odróżnić ją od tej wykonanej ze szlachetnych materiałów. Nosząc ją na co dzień, przy niezobowiązujących okazjach, czujemy się pewnie i mamy świadomość tego, że biżuteria spełnia swoją rolę. Mimo, że jest ona tańsza oraz wykonana z mniej wymagających materiałów, również potrzebuje z naszej strony pielęgnacji.

Na szczęście, nie trzeba sięgać po drogie, specyficzne środki, aby utrzymać ją przez długi czas w dobrym stanie. Są domowe sposoby, które są równie skuteczne, co te, do których musimy skorzystać ze specjalistycznych płynów. Oto więc garść pomysłów.

Woda z mydłem

Choć kosmetyki nie wpływają dobrze na biżuterię pozłacaną, to jeżeli jest ona brudna bądź ma brzydki nalot, można umyć ją w ciepłej wodzie z dodatkiem bardzo małej ilości mydła. Po wyjęciu nie zostawiamy biżuterii po prostu do wyschnięcia. Dobrze jest przetrzeć ją bawełnianą ściereczką. Najlepiej, gdy będzie ona miękka i gładka. Dzięki temu nitki nie będą zaczepiać o elementy ozdób. Umyte błyskotki można również przetrzeć ściereczką zanurzoną w roztworze soku z cytryny i soli kuchennej (proporcje – pół na pół). Pamiętajmy, że pozłacana biżuteria nie znosi środków do mycia, które zawierają substancje ścieralne. Podobnie jest z narzędziami takimi jak szczoteczki, po które często sięgamy, niestety niesłusznie. Przez nie powierzchnia pokryta złotem ściera się, a biżuteria traci swoje walory wizualne.

Woda z solą

Sól kuchenna rozpuszczona w letniej wodzie sprawdza się przy czyszczeniu sztucznej biżuterii perłowej. Proporcje to jedna łyżeczka soli kuchennej na litr wody. W takim roztworze na kilka godzin zanurzamy korale perłowe, po czym delikatnie wycieramy je gładką ściereczką. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie powinno się sięgać po jakiekolwiek kwaśne materiały. Sok z cytryny, czy chociażby ocet, mogą rozpuścić powierzchnię sztucznych pereł albo je odbarwić.

Coca-cola

Większość z nas słyszała o tym, jakie działanie ma ten napój poza oczywistym przeznaczeniem spożywczym. Znakomicie czyści powierzchnie z rdzy. Jeżeli zatem na metalowej biżuterii pojawia się rdza, z powodzeniem można ją usunąć dzięki namaczaniu błyskotki w coca-coli. Wystarczy jedna noc, by rdza rozpuściła się. Pamiętajmy, że w tym napoju jest duża ilość cukru. Aby biżuteria nie kleiła się, po wyjęciu biżuterii z takiej odrdzewiającej kąpieli, trzeba opłukać ją pod wodą oraz wytrzeć, aby na mokrej powierzchni nie robił się znowu kolejny osad.

Jak widać, do wyczyszczenia sztucznej biżuterii nie trzeba wykorzystywać wysoce specjalistycznych preparatów. Właściwie niemal wszystko, czego potrzebujemy, mamy już w domu. Jeżeli nie, to bez problemu dostaniemy to w każdym sklepie. Pamiętajmy o tym, że biżuteria, które jest pozłacana bądź posrebrzana nie jest tak trwała jak ta wykonana w całości z tego materiału. Jej powierzchnia jest mniej odporna na ścieranie, dlatego trzeba ją traktować delikatnie, a długo będzie prezentować się pięknie.