Jak dobrać biżuterię do sukni ślubnej?

Wybór sukni ślubnej to jeden z głównych elementów przygotowań to wesela. Trzeba zdecydować się na konkretny fason, materiał i styl. Zwykle wiąże się to z przeglądaniem wielu stron w internecie oraz wizytami w salonach ślubnych. Nie mniej istotne jest to, jaką biżuterię dobierzemy do kreacji. Przede wszystkim zależy to od dekoltu. Od tego, jak on wygląda, zależeć będzie to, jaki naszyjnik czy kolia, będą najbardziej odpowiednie. Oto kilka rad odnośnie tego, w jaki sposób dobrać biżuterię, aby idealnie pasowała do sukni.

Gorset bądź suknia na cienkich ramiączkach

Szyja, dekolt i ramiona są odsłonięte i mocno wyeksponowane, więc można pozwolić sobie na ciężki, bogato zdobiony naszyjnik. Odpowiednia będzie również lżejsza biżuteria, ale także taka, która znajduje się dość blisko szyi. To, o czym nie wolno zapominać, to fakt, iż grube naszyjniki okalające szyję nieco ją pogrubiają. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza panny młode, które nie maja zbyt smukłej szyi, bądź obfity podbródek. Dla nich lepsze będą nieco wydłużone modele, choć nie nazbyt.

Suknia z dekoltem w kształcie litery V

Taki dekolt najbardziej wysmukla szyję. Najbardziej pasować będzie do niego naszyjnik, który również tworzy literę V. Sprawdzą się tu zatem długie łańcuszki z zawieszką bądź też sznur pereł. Panie z dużym biustem powinny jednak zadbać o to, by biżuteria nie znajdowała się gdzieś między piersiami. W ich przypadku bardziej odpowiednie będą krótsze naszyjniki, kończące się nad biustem.

Dekolt półokrągły

Jest najbardziej uniwersalny. Do takich sukni z powodzeniem można wybrać kolię blisko okalającą szyję, krótki łańcuszek bądź długi z zawieszką. Znakomicie prezentować się będą również bogato zdobione kolczyki. Jeżeli są one wyraziste, a fryzura pozwala na ich wyeksponowanie, spokojnie można zrezygnować z naszyjnika i zostawić tylko ozdoby w uszach. Podobnie jest z biżuterią, którą zakłada się na głowę, czyli są to wszelkie diademy, opaski i spinki. Jeżeli dekolt jest zabudowany, a góra sukni bardzo strojna, warto zrezygnować z naszyjnika, a wpiąć ozdobę we włosy, lub założyć ją na głowę.

Dekolt na plecach

Są również suknie, które z przodu sięgają samej szyi, natomiast eksponują tył – gdzie dekolt nieraz odsłania całe plecy. Do takich kreacji zaprojektowane zostały specjalne naszyjniki, które z przodu są bardzo krótkie, tuż przy szyi, natomiast z tyłu zdobią plecy. Są to zazwyczaj delikatne łańcuszki, które zaznaczają subtelnie linię kręgosłupa. Pięknie uzupełniają one tego typu suknie. Jeżeli jednak panna młoda chce dodać coś więcej, może sięgnąć również po duże kolczyki. Z przodu będą one stanowić jedyną ozdobę, kiedy dekolt na plecach nie jest widoczny.

Dobierając biżuterię do sukni zwracajmy uwagę nie tylko na dekolt. Ważne jest również to, w jakim jest stylu i z jakiego materiału jest wykonana. Do kreacji prostej i bardzo skromnej swobodnie możemy dobrać stroną biżuterię – zarówno naszyjnik, kolczyki jak i pierścionek. Jeżeli jednak stawiamy na bogato zdobione materiały i ekstrawagancki fason lepszym wyborem zapewne będzie delikatna biżuteria, w małych ilościach.